wtorek, 4 września 2018

Jak podróżować na etacie? 8 tygodni w podróży przy 25 dniach urlopu. Case study


       Patrzcie no tylko: jeszcze całkiem niedawno pisałam o tym, jak dużo podróżować, będąc freelancerem. Nie sądziłam wtedy, że mimo wszystko pewnego dnia zdecyduję się jednak stanąć po drugiej stronie: pracy na etacie. Niedawno minął rok od podjęcia tej decyzji. Jak dziś wyglądają moje podróże?

            Niby mówi się, że etat to tylko 20 czy 26 dni wolnego, ale ci, którzy śledzą mnie na Instagramie wiedzą już, jak dużo wyjeżdżałam w ciągu ostatniego roku. Szczerze mówiąc - o wiele więcej, niż mogłam się spodziewać. Od sierpnia 2017 - czyli od początku etatu - byłam w Danii, Hiszpanii, na Gibraltarze, w Pradze, na Malcie, w Katarze, Tajlandii, Kambodży, Laosie i na Białorusi. We wrześniu jadę do Portugalii, w listopadzie na Cypr, a na początku grudnia do Budapesztu i... nie wykorzystałam jeszcze wszystkich dni urlopowych na ten rok, a miałam ich tylko 20. Da się? No, da się!

A więc:
Jak podróżować na etacie?

        Umówmy się: w dzisiejszych czasach podróżowanie - czy to na etacie, czy na freelansie, czy jakkolwiek inaczej - nie jest już żadnym rocket science. Mimo to zawsze trafi się ktoś, kto zapyta, czy nigdzie nie pracuję, bo przecież to niemożliwe, że tyle wyjeżdżam.

          Przechodząc na etat wiedziałam, że nie będzie tak lekko, jak było do tej pory - że trzeba będzie jeszcze więcej kombinować, iść na kompromisy i od czasu do czasu jednak odpuszczać. Warunkiem etatu było jednak to, że podróże nie ucierpią. Póki co nie mam więc innej opcji niż wyciskać z tych dni wolnych, ile tylko się da.

            Zasady są trzy, i to bardzo proste.
             Nie biorę wolnego na:
  1. siedzenie w domu - także w przerwach świątecznych, w Sylwestra, majówki i długie weekendy, o ile nigdzie się wtedy nie wybieram,
  2. studia - gdzie popełniłam błąd, że znów na nich wylądowałam? - na żadną sesję, naukę czy egzaminy,
  3. przyjazd hydraulika, kuriera, sprzątanie, koszenie trawy na działce, wyjścia do urzędu i inne, często absurdalne czynności i sprawy, które zawsze można załatwić jakoś inaczej.
          Nie ma lekko. Zwłaszcza, gdy 27 grudnia siedzisz sam w prawie pustym biurze, bez obiadu, bo nawet pan kanapka wtedy nie pracuje. No, ale za to potem inni siedzą w pracy - a ty znowu masz wakacje.


No i obiecane case study:
 Jak odwiedziłam 13 państw i spędziłam 56 dni (czyli 8 tygodni) w podróży, wykorzystując 25 dni urlopu?

2017

Pracę na etacie zaczęłam w połowie sierpnia, więc urlop naliczał mi się proporcjonalnie. W ten sposób do końca roku zyskałam 7 dni wolnych. Wzięłąm 1 na Danię oraz 2 na Hiszpanię i Gibraltar. 4 dni przeszły na kolejny rok.

Dzięki temu, że święto Trzech Króli wypadało w tym roku w sobotę, moja firma oddała nam dzień wolny 2 stycznia. Tym sposobem zyskałam 4-dniowy weekend, podczas którego pojechałam do Pragi, nie biorąc urlopu w ogóle.


2018

Rok 2018 rozpoczęłam z 24 dniami na koncie. W marcu wzięłam 3, aby pojechać na Maltę. Zostało mi 21. Kolejne 10 wykorzystałam na majówkę, dzięki której przy dobrym zaplanowaniu lotów zyskałam aż 18 wolnych dni. Pojechałam wtedy do Tajlandii, Kambodży i Laosu, odwiedzając przy okazji Katar. Zostało 11. Kolejny dzień wolny wzięłam, aby spędzić weekend w Grodnie na Białorusi

Idziemy dalej - z 10 pozostałych dni biorę 5 na wrześniową Portugalię. 5 dni wolnego plus dwa weekendy - to daje razem aż 9 dni w podróży. Dalej Cypr - wyjazd jest w święto 1 listopada i w weekend, więc jadę na 6 dni, biorąc tylko 3 dni urlopu. W grudniu będę też w końcu w Budapeszcie. Dzięki dobrym godzinom lotów i temu, że raz na jakiś czas mogę wziąć home office, planuję pojechać tam na 4 dni... nie biorąc ani jednego dnia wolnego. 2 dni urlopu z 2018 roku zostają. No, chyba, że wezmę jeszcze jeden, aby jesienią pojechać w góry. W sumie, to by mi się nawet przydało.

2019

Powoli myślę już o 2019. Dobra wiadomość jest taka, że w przyszłym roku miną dwa lata na etacie - a to oznacza, że będę miała 26 dni urlopowych. Dokładając do tego 2 dni, które zostaną mi z 2018 roku, rok 2019 zacznę z 28 dniami na koncie. Czy to dużo, czy mało? Co dalej? Jakie plany, jakie zmiany?


Powiem tyle:
podróże na etacie vs. podróże na freelansie
~ coming soon.