sobota, 20 października 2018

Czy można nauczyć się rysować? Czyli co robię, kiedy nie podróżuję         Umówmy się: rysowanie i inne czynności manualne nigdy nie były moją najmocniejszą stroną. Okej, bywały pewne epizody. Kto nie rysował kiedyś postaci z Witch albo nauczycieli na tyłach zeszytów, niech pierwszy rzuci kamień.

       No to po co mi nagle rysowanie? To samo pytanie można było zadać, kiedy kilka lat temu zaczynałam trenować pole dance - i otrzymać dokładnie takie same odpowiedzi. Bo nagle stwierdziłam, że chciałabym się tego nauczyć. Bo zawsze podziwiałam tych, który potrafią i poczułam, że ja też tak chcę. Bo chciałam sprawdzić, czy mogę. Bo znowu byłam ciekawa, czy jestem w stanie przyswoić coś, do czego teoretycznie wcale się nie nadaję.

        Nie samymi podróżami żyje człowiek - w przerwach też trzeba przecież robić coś pożytecznego. Tak oto postanowiłam, że nauczę się rysować. A że historia nauki rysowania to zazwyczaj historia usłana fakapami, z których czasem można się pośmiać - zapraszam podwójnie.

          Od czegoś trzeba było zacząć i te początki były beztroskie. Pierwszy rysunek, jaki narysowałam, miał być punktem zero. Wiecie, takim do monitorowania postępów. Narysowałam go, wkładając w niego rzecz jasna całe serce, ale bez żadnego przygotowania ze strony technicznej - wyglądał tak:
               Okej, można by powiedzieć, że nie jest aż tak źle. Jest jakaś postać, ma jakieś włosy, usta, coś, co wygląda jak twarz. Równie dobrze mogłaby być jednak jakąkolwiek postacią - niekoniecznie tą ze zdjęcia po prawej. Kompletny brak pojęcia o cieniowaniu, rysowaniu włosów i umiejętności zaznaczenia jakichkolwiek szczegółów sprawiły, że mój pierwszy portret wyglądał, jak wyglądał. A ja się uparłam na realizm, chciałam mieć twarz jak ze zdjęcia. Cóż było robić? Przyszedł czas na odpalenie YouTuba i przerabianie wszystkiego od zera, krok po kroku, tak jak tutorial przykazał.
        Najpierw powstało to. W dziesięciostopniowej skali paskudztwa będzie gdzieś pewnie koło ósemki. Fatalne proporcje, ale widać już chociaż pierwsze próby oddania szczegółów. Toporny ołówek, ale zauważyłam już przynajmniej, że źrenica to coś więcej niż ciemne kółko z białym środkiem, a cieniuje się po to, żeby nadać głębię, a nie zamalować jakkolwiek kartkę. Mamy pierwszy postęp!
              Pamiętam do dziś, jak wielka duma ogarnęła mnie po stworzeniu tego dzieła. Już trochę lepsze włosy, trochę lepsze cienie. Nie przeszkadzało mi zupełnie to, że wszystko jest zbyt kanciaste i Avril wygląda jak postać z komiksu, pomijając już fakt nie do ukrycia, że ma twarz jak koń. 

                Kolejny rysunek. Przepraszam za repertuar.
          Coś zaczynało powoli wychodzić. Do podobieństwa daleko, ale już zdecydowanie lepsze cienie, lepsze szczegóły. Jeszcze nie wszystko udawało mi się wtedy zauważyć, na przykład to, że białko oka nie powinno być idealnie białe, że usta nie odcinają się aż tak mocno od skóry. Był to jednak ten etap, w którym człowiek zaczynał pomału wyglądać jak człowiek. Skupiałam się bardzo mocno na rysowaniu oka, skóry, starałam się poprawić włosy, które do teraz uważam za najtrudniejsze. Dużo eksperymentowałam, testowałam różne sposoby na wydobycie podobieństwa i zachowanie proporcji. Było średnio, ale zdarzały się zarówno prace w miarę znośne...
...jak i totalne koszmarki:
       Sporym przełomem był poniższy rysunek. Narysowałam go na szybko, długopisem, w zeszycie w kratkę, od niechcenia:
          ...i zupełnie zmieniłam moje podejście do szkicu. Nie było to nic niesamowitego, ale w końcu udało mi się złapać jakiekolwiek podobieństwo i wyciągnąć z tego fajne wnioski. Od tamtej pory podchodzę do portretów zupełnie inaczej - traktuję je jako całość, która ma coś przedstawiać, a nie jak układankę elementów, które muszą tylko leżeć w określonych odległościach od siebie. Przestałam się spinać z tymi proporcjami, robiłam szkice zupełnie inną kreską, rysowałam na czuja, od czasu do czasu tylko kontrolując, czy coś aby przypadkiem nie znajduje się za daleko lub za blisko. Do tego skóra wychodziła coraz bardziej gładko, zaczęłam też próbować tworzyć różne faktury - słowem, w mojej osobistej skali przeszłam na wyższy level.

           Uważam, że kolejny portret był już o wiele lepszy. Może jeszcze nie jest jeden do jednego, trochę za mało szczegółów i kąty zdecydowanie do dopracowania, ale ten rysunek, zwłaszcza na żywo, wyglądał już tak czy inaczej dość realistycznie.
         Z czasem zauważyłam też, że podobieństwo wychodzi lepiej, gdy rysuję z wydruku, a nie z monitora. Na monitor patrzy się pod trochę innym kątem niż na kartkę - zdarzały mi się prace, na których podobieństwo było, gdy patrzyłam na rysunek leżący na biurku, a gdy go podnosiłam, zupełnie znikało (i że też wpadłam na to dopiero po tylu miesiącach - sic!).

           Jak jest teraz? Trwa walka o podobieństwo, i szczegóły, szczegóły, jeszcze raz szczegóły. Rysunki stały się o wiele bardziej wymagające i czasochłonne i siłą rzeczy rysuję ich też o wiele mniej niż wcześniej. Żeby dalsze próby miały jakikolwiek sens, z A4 musiałam przerzucić się na szkicownik A5 - mniejszy format równa się większa szansa dla rysunku na to, że przy moim szalonym trybie życia kiedykolwiek zostanie skończony.

         
            Tak oto dotarliśmy, na ten moment, do finału:
          Czy można nauczyć się rysować? Na pewno można, i wcale nie trzeba do tego wielkich talentów, kursów rysunku czy nie wiadomo jakich narzędzi i jeśli się chce, to nawet z pomocą YouTube można sporo poprawić. Potrzeba prób, błędów, wyciągania wniosków, uczenia się podstaw kreska po kresce, potem dłubania w papierze milimetr po milimetrze, wielu godzin, stępionych ołówków i kartek lądujących w koszu - ale skoro jest frajda i do tego jeszcze są efekty, to dlaczego by nie próbować dalej?
          Życzę sobie, abym za rok mogła rok pośmiać się z moich obecnych rysunków, tak jak teraz śmieję się z tych zeszłorocznych.

Klaudia

Śledż mnie na:
Facebook @autopobonblog
Instagram @autopogon